Ne všechna ošetření našich čtyřnohých mazlíčků lze provést v domácích podmínkách. Ošetření v domácích podmínkách neznamená „omezenou“ nebo částečnou veterinární péči. Důvody vysvětluji níže.
Obecně se jedná o akutní zdravotní problémy a já nemohu zrušit objednané kontroly a ošetření.
Pro správné ošetření složitějších pacientů je nutné dobré přístrojové vybavení jako je rentgen, kyslíkový přístroj nebo hospitalizační box (apod.) a to není možné přivést k Vám domů.
Pokud by doma všechno dobře dopadlo, budou všichni spokojení – majitel, pacient i veterinářka. V případě i menší komplikace, třeba zpomaleného dýchání, může v ordinaci pomoci přístroj nebo sestřička. Ovšem v domácích podmínkách zbývá jen modlení. Bez správného vybavení se prostě při komplikacích nedá pomoci. Každý jedinec je originál, nikdy nevíme, co se může stát
V naprosté většině případů se pojí s onemocněním plic a srdce. Pro správnou diagnostiku je potřeba udělat rentgen hrudníku, a to v domácích podmínkách není možné. Čím dřív se zvířátko s dýchacími potížemi dostane na veterinární pracoviště s rentgenem, tím líp pro něj. Na základě správné diagnózy se dají podat správné léky. Většina veterinárních pracovišť disponuje kyslíkovým přístrojem.
Přicházejí často v nočních hodinách a nečekaně. Já pracuji do 18:00. Nemohu zrušit objednané klienty a začít se věnovat porodu. Navíc komplikovaný porod patří na dobře vybavené pracoviště s RTG, USG, operačním sálem a početnějším personálem.
Tyto akutní (náhle vzniklé) případy je potřeba řešit okamžitě. Na klinikách bývá vyškolený personál, který ví, jak s takovým pacientem manipulovat. Tato pracoviště jsou i dobře vybavena. Majitel, který bývá často v šoku, není schopen v domácích podmínkách správně pomoci.
Obecně se dá říct, že doma lze tedy ošetřit vše to, co zvládne veterinární lékař v ordinaci bez přístrojového vybavení (tedy rentgenu, kyslíkového přístroje, operačního sálu, hospitalizačního boxu apod.).